Mimo, że prawie każdy jadłospis można idealnie zbilansować pod kątem zawartości składników odżywczych to zdarzają się trudniejsze przypadki. Wtedy pomocne mogą być suplementy diety, które te niedobory uzupełnią. Jednak, w świecie gdzie suplementy i leki bez recepty dostępne są w zasadzie bez problemu, można się zapomnieć. Jak wybrać ten dobry suplement i jednocześnie taki, który byłby bezpieczny?

Definicja suplementu

Suplement diety, według prawa, jest środkiem spożywczym (NIE LEKIEM), który ma uzupełniać normalną dietę. Taki produkt może “(…) zawierać w swoim składzie witaminy i składniki mineralne, które naturalnie występują w żywności i spożywane są jako jej część oraz inne substancje wykazujące efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny”. Występować może w formie tabletek, drażetek czy w formie płynnej.

W Polsce suplementy diety do obrotu dopuszcza Główny Inspektorat Sanitarny. Na rynku panuje duża różnorodność wśród tych produktów, gdyż brakuje szczegółowych regulacji, które dotyczyłyby innych składników suplementów diety innych niż witaminy i składniki mineralne. Poza nimi suplement może w swoim składzie zawierać:

  • aminokwasy – L-arginina;
  • enzymy – laktaza;
  • prebiotyki i probiotyki – bakterie probiotyczne czy inulina;
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – z oleju rybiego lub lniany;
  • składniki roślinne – jak np. aloes, czosnek;
  • czy inne: likopen, luteina.

Bardzo ważna różnica między suplementem a lekiem jest taka, że suplement nie może wykazywać działania metabolicznego. Zgodnie z prawem, by wprowadzić suplement na rynek nie trzeba mieć stosownego pozwolenia, wystarczy powiadomić GIS ze wskazaniem nazwy produktu, producenta i przedłożyć wzór opakowania w języku polskim.

Jak wybrać dobry suplement?

Po zeszłorocznym raporcie NIK, konsumenci powinni być szczególnie wyczuleni na skład suplementów, z którym związane jest bezpośrednio nasze bezpieczeństwo. Każdy suplement bez wyjątku powinien mieć rozpisany skład. Jeśli go nie ma – spisz go na starty. Brak jasnego wykazu składników danego suplementu powoduje, że kupujesz kota w worku i nie masz ŻADNEJ gwarancji, że dany produkt zawiera substancje opisane na opakowaniu. Jeśli suplement ma skład to uważnie go przeczytaj i nie ufaj temu, co usłyszałeś w reklamie. Zawsze możesz polegać na wiedzy farmaceuty: spytaj, który składnik odpowiada za działanie suplementu i czy ta dawka jest odpowiednia.

Moja ostatnia rada, przed zakupem suplementu poszperaj w internecie. Zazwyczaj nie używamy jednocześnie dużej ilości suplementów, więc po kilku godzinach researchu będziesz umiał odróżnić ten dobry produkt od tego, który jest po prostu bublem.