Za nami już 6 obalonych mitów, które możecie znaleźć tutaj i tutaj. Dzisiaj przed Wami dwa mity, już bardziej nowożytne. Są uważane za takie, które dzielą nie tylko środowisko dietetyków, ale też społeczność.

Mit: Jak witamina C, to tylko lewoskrętna!

Kto z Was nie słyszał o lewoskrętnej witaminie C? No właśnie… Jest tak sławna, że występuje już nawet w telewizji. Ale skąd ten mit?

Otóż, witamina C to inaczej kwas L-askorbinowy, ale L w nazwie bynajmniej nie oznacza lewoskrętny. W biochemii “L” informuje nas o tym, że substancja jest izomerem o konfiguracji względnej L. Nie jest to więc związane z jej aktywnością optyczną, czyli zdolnością skręcania płaszczyzny światła spolaryzowanego.

Dla jasności, istnieje też kwas D-askorbinowy. Nie jest on już witaminą C, z uwagi na inną strukturę przestrzenną.

Kwas L-askorbinowy, czyli stara dobra witamina C, jest substancją która skręca światło spolaryzowane w prawo – jest więc prawoskrętna. I jest to jedyna forma tej witaminy!

Mity - test buraczany

Mit: test buraczany mówi o nieszczelności jelit

Domowy test, który polega na wypiciu soku z buraka i zaobserwowaniu koloru moczu. Wyniki pozytywny jest wtedy, gdy kolor moczu zmieni się, a to będzie równoznaczne z nieszczelnymi jelitami.

Beeturia to właśnie zmiana koloru moczu na różowy/czerwony po zjedzeniu buraków. Inny kolor moczu spowodowany jest przez betalainy zawarte w buraku, a szczególnie betaninę.

Jest ona małą, nierozpuszczalną i nieszkodliwą substancją. Po spożyciu buraków, soku buraczanego lub pokarmów zabarwionych nią, betanina zostaje całkowicie wydalona z ludzkiego organizmu z moczem.

Jeśli po zjedzeniu buraków kolor Twojego moczu się zmienia, nie martw się tym!

Może się tak zdarzyć, że u Ciebie kolor moczu się zmieni, a np. u Twojego partnera nie. Ale nie panikuj! Betanina i tak zostanie wydalona z Twojego organizmu, a u niektórych osób może być to mało widoczne z uwagi na stopień nawodnienia, kwaśność żołądka czy tempo jego opróżniania.

Te dwa mity uważam za obalone!

Tymczasem, znacie może bardziej absurdalne tematy, które należało by poruszyć?