Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na przebieg i redukcje objawów w trakcie przebiegu dny moczanowej. Inaczej zwana artretyzmem lub podagrą, jest chorobą zapalną, na którą rocznie może zachorować 400-700 tysięcy osób w Polsce.

Dna moczanowa to…

Jest zaliczana do chorób reumatycznych, a polega na odkładaniu się kryształów moczanu w stawach i tkankach. Z tego powodu w zajętych stawach dochodzi do stanu zapalnego, który daje objawy bólowe o charakterze napadowy lub przewlekłym. Najczęściej zajęte zostają stawy dużego palca stopy, rzadziej stawy ręki, kolanowe czy ramienne. Nieleczona dna moczanowa może przejść w formę przewlekłą i spowodować uszkodzenie stawów, a w konsekwencji ograniczoną sprawność.

W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, dlaczego te kryształki się odkładają? 

To zjawisko występuje, gdy stężenie kwasu moczowego we krwi wzrośnie powyżej 6,8 mg/dl, jest to stan nazywany hiperurykemią. A jej przyczyną jest  zmniejszone wydalanie kwasu moczowego przez nerki lub zwiększoną podażą puryn w diecie.

Dna moczanowa - dieta

Zalecenie żywieniowe

W trakcie terapii dny moczanowej najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych. Dlaczego jest to takie ważne? Kwas moczowy powstaje w naszym organizmie jako końcowy produkt metabolizmu puryn, które pochodzą bezpośrednio m.in. z syntezy w organizmie i z pożywienia.

Wyjaśniając, im dieta bardziej bogata w produkty zawierające puryny tym wyższe stężenie kwasu moczowego.

Przed Tobą kolejne pytanie: czego musisz unikać? Uważaj na tłuste podroby, mięso, esencjonalne wywary, owoce morza, a także produkty zawierające fruktozę. Bądź ostrożny wobec pieczywa drożdżowego, kaszy gryczanej, tłustych serów żółtych i topionych. Z diety warto też wykluczyć owoce suszone, a także takie warzywa jak: fasolka szparagowa, szpinak, szczaw, groszek zielony, groch, fasola czy bób i szparagi, a nawet nasiona roślin strączkowych.

Ważna jest także technika kulinarna – przeciwwskazane jest smażenie i pieczenie, a poleca się gotowanie i duszenie.

W pierwszej ostrej fazie choroby z silnym bólem, do diety należy podejść bardzo poważnie, gdyż może w dużej mierze ona złagodzić i uspokoić przebieg choroby.