Surowe ziarno kakaowca jest bogactwem antyoksydantów. Ale pamiętaj – po obróbce termicznej wszystkie te właściwości zostają utracone. Czy można dostać czekoladę z surowego kakao i cieszyć się, tym co w nim najlepsze? Tak, jak najbardziej! Surowe ziarna kakaowca zostaje tylko i wyłącznie sfermentowane, a potem wysuszone. Pomijany jest proces prażenia, a dzięki temu chronione są wszystkie ważne substancje w nim zawarte. Większość czekolad dostępnych na rynku to albo „pseudoczekolady” składające się głównie z cukru, albo mają w sobie kakao poddane obróbce termicznej. Ale warto poszukać trochę dłużej, by znaleźć czekoladę z surowego ziarna.

ziarno kakaowca

Photo credit: Crystal Collins via Flickr.com

Gorzka, deserowa i mleczna

Czekolada w głównej mierze powinna składać się z kakao, pozyskiwanego z owoców drzewa kakaowego. Z pokruszonych ziaren można wyodrębnić masło kakaowe. Masło kakaowe jest to naturalny tłuszcz obecny w ziarnach kakao. To właśnie ono odpowiedzialne jest ze kremowość czekolady. Kombinacja ziaren i masła to tzw. miazga kakaowa – gęsta, ciemnobrązowa pasta. Po całkowitym odizolowaniu masła z ziaren kakaowca uzyskuje się sproszkowane kakao.

W zależności od procentowej ilości miazgi kakaowej, masła kakaowego, dodanego cukru i mleka w proszku wyróżnia się czekoladę gorzką, mleczną, deserową. Gorzka czekolada powinna zawierać przynajmniej 70% miazgi kakaowej. Mleczna ma maksymalnie 50%, zawartości kakao i dodatek mleka, a deserowa między 50% a 70% zawartości kakao. W trakcie wyboru czekolady oprócz sprawdzenia „zawartości kakao” warto dokładnie przeczytać skład tabliczki. Dobre gorzkie czekolady mają bardzo prosty skład, np. masa kakaowa, cukier trzcinowy, masło kakaowe, ewentualnie wanilia.

Co ma w sobie czekolada gorzka?

Prawdziwa gorzka czekolada, zawierająca surowe ziarno kakaowca jest źródłem przeciwutleniacza – teobrominy (niezwykle szkodliwej dla psów i kotów). Teobromina oprócz walki z wolnymi rodnikami, pobudza czynność serca i rozszerza naczynia krwionośne. Działa silnie diuretycznie, ale ma słabsze działanie stymulujące (w porównaniu do kofeiny). Flawonoidy zawarte w ziarnie kakaowca zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. Gorzka czekolada ma dużo potasu, magnezu fosforu, a także cynku. Kakao łagodzi skutki stresu, rozluźnia mięśnie i pozytywnie wpływa na koncentrację.

ziarno kakaowca - czekolady

Photo credit: TreatsSF via Flickr.com

Osobiście jestem zwolenniczką gorzkiej czekolady. Idealna do kawy, jako dodatek do wypieków czy domowego muesli. Przy wyborze warto sprawdzić jej skład, im prostszy tym lepszy! 🙂

Udostępnij:Share on Facebook7Share on Google+0Tweet about this on Twitter